2. El araç alacaklar için önemli 3 ipucu

1. Egzoz duman rengi kontrolü

Bir süre gaza yarım basıp, egzoz gazının rengi kontrol edilmeli. Beyaz, mavi veya siyah duman rengi, aracın sorunlarına ilişkin oldukça fazla bilgi sağlamaktadır. Eğer beyaz ise duman rengi motor su yakıyor olabilir ve yanma odasına su karışıyor olabileceğine işarettir. Mavi duman, aracın yağ yaktığına işaret ediyor olabilir, pistonlarda vs. yağ kaçağı ihtimali vardır. Egzoz duman rengi siyah ise yakıt karışımı ya da enjektörler problemli olabilir. Bu problemler ucuz olmayan tamirler gerektirir. Egzozun kontrol edilmesi bu nedenle önemlidir.

2. Motor yağı durumu

Motor yağ çubuğu çekilip, bir bez yardımı ile silinmesi gerekir. Bu işlem ile yağın kıvamına bakılmalı. Eğer katman halinde geliyorsa yağ, aracın bakımsız olduğunu anlayabilirsiniz ve muhtemelen size oldukça masraf çıkaracak bir araçtır. Buna ek olarak yağ dolum kapağındaki contayı kontrol etmelisiniz. Eğer kalınlaşmış ve köpüğümsü bir yağ tabakası varsa motor soğutma suyunun yağa karıştığını anlayabilirsiniz ve aracın motoru muhtemelen problemli ve sorun çıkaracaktır.

3. Araç seslerinin kontolü

Motor çalıştığında çıkan sesler genellikle kayıştan gelmektedir. Kayıştan ya da bağlı olduğu parçalardan gelen tiz ses periyodik şekilde geliyorsa size problemleri ya da parçaların eskiyip eskimediğini gösterebilir. Motor çalışırken kaputu açıp çıkan seslerin kontrol edilmesi gerekir.

Yorum yapın