Amazon kötü senaryoyu doğruladı!

Şirketin Cihazlar ve Hizmetler organizasyonuna liderlik eden Dave Limp, ekibine Amazon’un “bazı ekipleri ve programları birleştireceğini” ve “bazı rollere artık gerek kalmayacağını” söyledi.

Limp, Amazon tarafından personele gönderilen bir notta, “Sonuç olarak Cihazlar ve Hizmetler kuruluşundaki yetenekli Amazon üyelerini kaybedeceğimiz bu haberi vermek zorunda olmak bana acı veriyor” dedi. “Bu haberi sindirmenin zor olduğunu bilsem de, Cihazlar ve Hizmetler organizasyonunun Amazon için önemli bir yatırım alanı olmaya devam ettiğini ve müşterilerimiz adına icatlar yapmaya devam edeceğimizi vurgulamak isterim.”

Limp, işten çıkarmalardan kaç çalışanın etkileneceğini paylaşmadı, ancak The New York Times’daki bir haber, işten çıkarmalardan 10.000 kadar kişinin etkilenebileceğini belirtmişti. Limp, Amazon’un çalışanlara “ayrılma ödemesi, geçiş avantajları ve başka işe yerleştirme desteği içeren bir paket” sağlayacağını söyledi.

Amazon kötü senaryoyu doğruladı!

Bir başka Amazon sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “bazı ekipler arasında ayarlamalar yapıldığını” söyledi. Sözcü, “Mevcut makro-ekonomik ortam ve son birkaç yıllık hızlı işe alma göz önüne alındığında, bu süreçten geçerken bazı ekiplerde ayarlamalar yapıyoruz ve bazı durumlarda belirli rollerin artık gerekli olmadığını gördük. Etkilenebilecek tüm çalışanları desteklemek için çalışıyoruz.”

Amazon, son haftalarda çok sayıda çalışanı işten çıkaran en son teknoloji devi. Meta geçen hafta 11.000 kişiyi işten çıkardı ve tarihinde ilk kez toplu işten çıkarmalar yaptı. Twitter da çalışanlarının yaklaşık yarısını işten çıkardı.

Yorum yapın