Apple, USB-C’ye yüksek hızda geçiş yapıyor!

Apple, iPhone serisiyle akıllı telefon dünyasının en önemli ismi olmuş durumda. Şirket, güçlü cihazları ve kendine has tasarımıyla bu başarıyı yakalamış durumda. iPhone ile özdeşleşen Lightning girişi, son dönemde tartışma konusu olmuştu. Şirket, yeni serisinde Lightning yerine USB-C girişine yer verecek.

iPhone 15 Pro modelleri, USB-C ile yüksek hızda veri aktarımı sunacak

Avrupa Birliği, Haziran ayında aldığı kararla teknoloji ürünlerde tek tip giriş olması yönünde karar aldı. Böylece birçok teknoloji şirketini standart USB-C portuna geçiş yapmaya zorladı. Bu durumu zor da olsa kabullenen Apple, önümüzdeki senelerde Avrupa için USB-C girişine geçeceğini söylemişti.

Tüm alanlarda sektörün en iyisi olma parolasıyla çalışan ve bunda çoğunlukla başarılı olan Apple, standart girişte de üst düzey olmak istiyor. Apple sızıntı haberleriyle ünlü Ming-Chi Kuo’ya göre şirket, Avrupa’ya göndereceği iPhone 15 modellerinde bu girişe yer verecek.

Apple, özellikle iPhone 11 serisinden beri standart ve Pro modelleri arasındaki uçurumu giderek arttırdı. Görünen o ki bu durum standart USB-C portunda da öyle olacak. Gelen bilgilere göre iPhone 15 Pro modelleri, 20Gbps’ye ulaşabilen USB-C 3.2 veri aktarım hızlarını veya 40Gbps’ye kadar çıkabilen Thunderbolt 3 hızlarını destekleyecek. Öte yandan standart modeller ise Lightning ile aynı olan 480 Mbps’lik USB 2.0 hızlarda sabit kalacak.

Avrupa Birliği’nin bu yaptırım kararındaki en önemli etkenlerin başında teknolojik atıklar geliyor. Günümüzde teknolojik aletler oldukça sık değişime uğruyor. Hal böyle olunca kullanılamayan şarj cihazları ve kulaklıklar bir bakıma çöp niteliği taşıyor. Eğer konu oylamadan geçerse AB, mevzuat düzenlemesiyle ilgili kararını en yakın zamanda teknoloji şirketleriyle paylaşacak.

Standart USB-C portu fikrini nasıl yorumluyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Yorum yapın