Apple’dan yeni mobil işlemcisi için “yerlilik” adımı

Teknoloji devleri, ABD’nin Çin ambargosu nedeniyle tedarik konusunda sorun yaşıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ABD’de faaliyet gösteren bir fabrikadan çip tedarik edecek.

Apple, ABD’de üretim yapan fabrikadan çip tedarik edecek

Şirket CEO’su Tim Cook’un, Almanya’dakimühendislik ve perakende çalışanları ile yaptığı bir toplantı sırasında yeni planlarından bahsettiği açıklandı. Sızdırılan bilgilere göre Tim Cook, “Arizona’daki bir fabrikadan çip satın alacağız. Ne olursa olsun, herhangi bir yere yüzde 60 bağımlı olmak stratejik olarak sağlıklı değil. Bu planlar daha belirgin hale geldikçe Avrupa’dan da kaynak alacağımıza eminim.”” ifadelerine yer verdi.

Cook’un Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun (TSMC) şu anda yapım aşamasında olan Arizona tesisinden bahsettiği düşünülüyor. Arizona fabrikasının ayda 20.000 çip üretimi ve 5 nanometre işlemci üretme yeteneği ile 2024’te çalışmaya başlaması bekleniyor.

Önceki raporlara göre Apple, TSMC’nin şimdiye kadarki en yeni ve en gelişmiş yeni 3 nanometre yonga yapım sürecini gelecekteki cihazlar için benimsemeyi planlıyor. Şirkete yakın kaynaklar, Apple’ın şu anda 2023’te piyasays sürülecek iPhone serisi için geliştirmekte olduğu A17 mobil işlemcisinin yeni teknoloji kullanılarak üreteceğini belirtiyor.

Apple’ın Arizona tesisini yalnızca daha eski ve daha az gelişmiş yongalar için mi kullanacağını yoksa TSMC’nin fabrikayı güncellemeyi planlayıp planlamadığı belli değil. TSMC, Arizona’daki 12 milyar dolarlık tesisinin yanına şimdiden ikinci bir tesis kurmayı düşünüyor, ancak Bloomberg’e henüz nihai bir karar verilmedi.

Apple’ın özel çip tedarikçisi olan TSMC’nin müşterileri arasında NVIDIA, MediaTek, AMD ve ARM de bulunuyor. Diğer ABD menşeili şirketlerin de çip tedariğini Arizona tesisi üzerinden yapacağı tahmin ediliyor.

TSMC yerli yarı iletken üretimini teşvik eden ülkelerdeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir süredir diğer ülkelere de yatırım yapmaya başladı. Örneğin, Başkan Joe Biden kısa süre önce CHIPS ve Bilim Yasasını yasalaştırdı. Yeni yasaya göre ABD hükümeti, ülkede çip üreten firmalara 52 milyar dolarlık fon ve teşvik sunuyor.

Yorum yapın