Dijital müzik servisleri mercek altına alınabilir!

The New York Times, Taylor Swift ve Bruce Springsteen hayranlarının bu sanatçıların turları için bilet almaya çalışırken aşırı derecede zorlanmasının ardından soruşturma hakkında bir haber yaptı.

Habere göre DOJ’un antitröst bölümü, müzik mekanlarına ve bilet pazarındaki paydaşlara sektör ve Live Nation’ın uygulamaları hakkında sorular soruyor. Ajansın, Live Nation’ın canlı müzik alanında bir tekele sahip olup olmadığını araştırdığı söyleniyor.

Şirket, House of Blues dahil birçok mekanın sahibi veya işletmecisi konumunda ve büyük festivaller düzenliyor. Ticketmaster üzerinden ise o yer ve etkinliklere bilet satıyor. Live Nation ayrıca düzinelerce önemli sanatçıyı da temsil ediyor.

Live Nation ve Ticketmaster, DOJ’dan onay aldıktan sonra 2010 yılında birleşti. Ajans, anlaşmaya Live Nation’ın işinin bazı bölümlerini satması gibi bazı koşullar koydu. 10 yıllık bir süre boyunca Live Nation’ın, turları Ticketmaster kullanmayan mekanlardan uzak tutmakla tehdit etmesi yasaklandı. 2019’da DOJ, Live Nation’ın bu koşulu çiğnediğini belirledi ve birleşme sözleşmesini 2025’e kadar uzattı.

Dijital müzik servisleri mercek altına alınabilir!

Swift fanları Swifties (ve robotlar), ön satış sırasında megastarın beş yıl aradan sonra gerçekleşecek ilk turu için bilet kapmaya çalışırken salı günü Ticketmaster’ı çökertmişti. Ticketmaster, yaptığı açıklamada 3,5 milyardan fazla talebin sistem yükünde tahribat yarattığını söyledi.

Live Nation’ın en büyük hissedarı Liberty Media’nın CEO’su Greg Maffei, CNBC’ye verdiği demeçte, “Sitenin ilk önce 1,5 milyon doğrulanmış Taylor Swift hayranına açılması gerekiyordu. Ancak orada olmaması gereken botlar da dahil olmak üzere siteye 14 milyon insan girdi.”

Fanlar bilet alabilmek için saatlerce bekledi ancak sonunda siteye girmeyi başardıklarında çoğu bilet alamadı. Çünkü biletler daha alıcılar onları sepetlerine atmaya çalışırken tükendi. Kalan biletler içinse cuma günü genel bir satış yapılması gerekiyordu, ancak Ticketmaster “biletleme sistemlerindeki olağanüstü yüksek talep ve bu talebi karşılamak için kalan bilet sayısının yetersiz olması nedeniyle” satışı iptal etti.

Yorum yapın