TBMM Başkanı Şentop’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığıyla ilgili açıklama: İkinci kez seçilebilir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusunda çıkan tartışmalarla ilgili, “2018 Nisan ayında yürürlüğe giren hüküm herkese iki defa seçilme hakkı tanınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. İkinci defa adaylığı normal prosedürlere göre olur, Meclis’in karar almasına bu anlamda bir gerek yok” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şarkı yapan ünlü sanatçı Şükriye Tutkun, AK Parti’den milletvekili adaylığını resmen ilan etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben “Birlikte Türkiye’yiz” şarkısını yapan ünlü şarkıcı Şükriye Tutkun, AK Parti’den milletvekilliği adaylığına talip olduğunu duyurdu. Yıllardır vekillik tekliflerinden uzak durduğunu belirten Tutkun, “Artık hizmet etme sırası bizlerde diye düşünüyorum” dedi.

Seçim kararı ne zaman açıklanacak? AK Parti, 9-10 Mart’ı işaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihi için 14 Mayıs’ı işaret etmesinin ardından sürecin nasıl ilerleyeceği merak konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, katıldığı canlı yayında “Kararın Meclis’ten çıkmasını isterdik ama imkan yok. 9-10 Mart’ta Erdoğan kararı alır ve 14 Mayıs’ta seçime gidilir.” ifadelerini kullandı.

Peru yangın yeri! Tarihi bina cayır cayır yandı, protestolardaki toplam ölü sayısı sayısı 53’ü buldu

Peru’da eski Devlet Başkanı Castillo’nun görevden alınmasının ardından başlayan olaylar devam ediyor. Mevcut devlet başkanlığı koltuğuna oturan Boluarte’nin istifa etmesini ve erken seçim yapılmasını talep eden protestocular, bu kez Arequipa’daki ülkenin en büyük ikinci havaalanına zorla girmeye çalışarak polisle çatıştı. Öte yandan başkent Lima’da tarihi bir binada yangın çıkarken, “Lima’yı al” sloganıyla binlerce kişi sokaklarda yürüdü. Olaylarda toplam ölü sayısı 53’e çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim takvimini ne zaman açıklayacak? Bakan Bozdağ canlı yayında tarih verdi

Katıldığı televizyon programında seçim takvimiyle ilgili soruya cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayı içinde seçim takvimiyle ilgili bir karar alacağını tahmin ediyorum. 8 Mart’ta olabilir, 10 Mart’ta olabilir” dedi.

“Kriz çıkar, seçime gideriz” demişti! Davutoğlu’nun tartışma yaratan sözleriyle ilgili bir yorum da Bülent Arınç’tan

Seçtikleri cumhurbaşkanının karar alırken onaylarını almaması durumunda ülkenin yeniden seçime gideceğini söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine bir yorum da eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’tan geldi. Bu durumun anayasa hükümleriyle çeliştiğini söyleyen Arınç, “Cumhurbaşkanı karar alırken bizim onayımız olmadan almamalı, diye bir söz anayasa ile bağdaşmaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı 14 Mayıs’ta seçilmezse ikinci tur ne zaman yapılacak? İşte süreçle ilgili merak edilenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrat Parti’nin ‘Yeter söz milletindir’ sloganıyla 14 Mayıs 1950’de büyük bir seçim zaferi kazandığını hatırlatarak, “Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün darbe şakşakçılarına ‘yeter’ diyecektir” dedi. Peki süreç nasıl işleyecek? İşte tüm merak edilenler…

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’ı işaret etti! Peki seçim kararı nasıl alınacak, süreç nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normal şartlarda 18 Haziran’da yapılması gereken seçim için 14 Mayıs’ı işaret etti. Ancak seçimin bu tarihte yapılması için 2 seçenek bulunuyor. Ya Meclis kararı alınacak ya da Cumhurbaşkanı karar verecek. Ancak Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısı Meclis kararı için yeterli değil. Geriye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “seçimlerin yenilenmesi için karar alması” seçeneği kalıyor. Peki seçim kararı nasıl alınacak? Süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı, gözler adayını duyurması beklenen 6’lı Masa’ya çevrildi

Bugün grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen seçim tarihini işaret ederek “Milletimiz 14 Mayıs’ta 6’lı masaya ‘Yeter’ diyecek” ifadelerini kullandı. Bu gelişmenin ardından tüm gözler, cumhurbaşkanı adaylarını seçim tarihinin açıklamasının ardından duyuracaklarını ilan eden 6’lı Masa liderlerine çevrildi. CHP’li Engin Özkoç ise “Biz bir takvim açıkladık. Ayın 30’unda 6’lı masa tekrar bir araya gelecek. Ocak ayından sonra da adayı açıklayacaklar” dedi.