Elektrikli otomobiller pek de güvenilir olmayabilir!

Birkaç yıl öncesine kadar basında önemli bir yer tutmayan, birçok otomotiv devi tarafından bile pek ciddiye alınmayan elektrikli otomobiller artık sektörün tartışmasız bir gerçeği haline geldi.

Hemen her gün yeni bir marka tarafından tanıtılan yeni bir elektrikli otomobil modelini gördüğümüzü söyleyebiliriz. Üstelik başta Avrupa olmak üzere birçok bölgede elektrikli otomobillerin satış performansına yönelik çok ciddi veriler gelmeye de devam ediyor. Ancak ünlü araştırma platformu Consumer Reports tarafından paylaşılan yeni bir rapor, elektrikli araçların sanıldığı kadar güvenli olmadığını ortaya çıkardı.

Elektrikli otomobiller pek de güvenilir olmayabilir!

Malum elektrikli araçların gelişim süreci pandemi dönemine denk geldi ve bu süreçte elektrikli araç konusunda markaların olağandan çok daha hızlı hareket etmelerini teşvik etti. Ancak bu hızlı gelişim süreci, birçok konuda yeterli ArGe yapılamadan, araçların üretim bantlarına çıkmasına sebep oldu. İşte bu durumun altını çizen Consumer Reports, elde edilen verilere göre elektrikle çalışan araçların, içten yanmalı motora sahip araçlara göre çok daha az güvenilir olduğunu açıkladı.

Gerek kaza anındaki hasar boyutları, gerek arıza durumuna geçme oranı, gerekse de beklenmedik ani sorunların baş göstermesi bakımından sınıfta kalan elektrikli araçların, yakın gelecekte bu sorunlara çözeceği kesin olsa da, şu anda böyle bir gerçeğin var olduğunu ve elektrikli araç tercihi yaparken bu durumun da göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatalım.

Yorum yapın