Elon Musk soruşturma tehlikesiyle karşı karşıya

FTC Başkanı Lina Khan’a yazılan bir mektupta senatörler, Musk’ın Twitter Blue’nun ücretli doğrulamalarını başarısız bir şekilde uygulamaya koymasının yanı sıra Twitter’ın üst düzey gizlilik ve güvenlik yöneticilerinin görevden ayrılmalarından bahsediyor.

Yedi senatörün imzaladığı mektup, Twitter’da bir avukatın Musk’ın şirketi FTC’den milyarlarca dolar para cezasına maruz bırakabileceğine dair geniş çapta duyurulan uyarısının ardından geldi.

Senatörler, “Geçtiğimiz haftalarda, Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, platformun güvenliğini ve bütünlüğünü baltalayan endişe verici adımlar attı” diye yazdı: “FTC ile 2011 yılında yapılan bir anlaşmanın şartları uyarınca, Twitter’ın potansiyel gizlilik sorunları için yeni özellikleri incelemesi ve FTC’ye düzenli olarak rapor göndermesi gerekmektedir”. The New York Times’a göre, üst düzey korsanlık ve güvenlik yöneticilerinin görevden ayrılmaları, bu raporlardan birini göndermek için verilen son tarihten önce gerçekleşti.

Elon Musk soruşturma tehlikesiyle karşı karşıya

Senatörler mektuplarında, FCC’nin Musk ve diğer yöneticilerin eylemlerini soruşturması gerektiğini yazdı: “Komisyon’u, Twitter ile olan rıza kararnamesini güçlü bir şekilde denetlemeye ve ihlal edilen veya adil olmayan veya aldatıcı ticari uygulamalara karşı, hukuki cezalar vermek ve uygun olduğunda bireysel Twitter yöneticilerine sorumluluk yüklemek dahil olmak üzere yaptırım eylemleri başlatmaya çağırıyoruz”.

CNBC’ye göre, FTC’nin böyle bir soruşturma başlatmayı planlayıp planlamadığı belli değil, ancak bir FTC sözcüsü geçen hafta ajansın “Twitter’daki son gelişmeleri derin bir endişeyle izlediğini” söylemişti.

Yorum yapın