Elon Musk, Twitter’daki taklit hesapları kalıcı olarak yasaklayacağını söyledi

Elon Musk Twitter‘ı satın almadan önce, ömür boyu askıya alınmalara karşı olduğunu söyleyerek Donald Trump gibi yasaklı kullanıcıları eski haline getirme sözü vermişti. Şimdiyse Twitter’ın hesap taklitçilerini, açıkça parodi olarak etiketlenmemişlerse kalıcı olarak askıya alacağını yazdı. Karar, birkaç doğrulanmış “mavi tikli” kullanıcının hesaplarını “Musk” olarak değiştirmesinden sonra geldi.

Twitter, komedyen Kathy Griffin’i kendi doğrulanmış Twitter hesabından Musk’ın adını ve resmini kullanarak taklit ettiği için yasaklamış görünüyor. Jeph Jacques dahil olmak üzere Musk’ı taklit eden diğer doğrulanmış hesapların da siteden atıldığı görülüyor.

Elon Musk, Twitter’daki taklit hesapları kalıcı olarak yasaklayacağını söyledi

Musk’ın devralmasından önce, Twitter kuralları, kullanıcıların “başkalarını yanıltmak, kafalarını karıştırmak veya aldatmak için kişi, grup veya kuruluş kimliğine bürünemeyecekleri ve sahte kimlik kullanamayacakları” zaten belirtilmişti. Parodi hesapların hem hesaplarında hem de biyografilerinde bunu belirtmeleri gerekiyordu. Yaptırımlar arasında profil moderasyonu, geçici askıya alma veya kalıcı askıya alma yer alıyordu – ancak bu nadiren uygulanıyordu.

Twitter, son birkaç gündür drama ile çalkalanmaya devam ediyor. Musk’ın göreve geldiği ilk günlerde troller ve ırkçılar biraz da sitenin yeni sınırlarını test etmek için siteyi lakaplar ve diğer nefret söylemleriyle doldurdular. Bu hafta, birçok reklamveren sitede yapılan harcamaları askıya aldı. Bu şirketlere boykot öneren bir kullanıcıya yanıt olarak Musk, “peki bu devam ederse tam olarak ne olacak” diye tweet attı.

Yorum yapın