Elon Musk yardımlara devam edecek! Lakin bir şartı var

Elon Musk, dünyanın gördüğü en önemli zenginlerden biri. Daha önce Bill Gates ile gördüğümüz durumun bir benzerini bizlere yaşatan Elon Musk, servetini sanayi veya üretim gibi belli bir grubun faydasına olan işlerden değil, teknoloji gibi tüm insanlığın yararına olan yeniliklerden kazanıyor. Bu teknolojik yeniliklere güzel bir örnek verebilmek için bulutsuz açık bir gece de kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakmak yeterli.

Geçtiğimiz aylarda gündeme oturan ve zaman zaman herkesin görebileceği konuma gelen Starlink uyduları, gökyüzünden gerçek anlamda kablosuz internet deneyimi yaşamamızı sağlıyor ve muhtemelen de bundan 4-5 sene sonra bütün dünyanın kullanacağı teknoloji işte orada, gökyüzünde yatıyor.

Elon Musk yardımlara devam edecek! Lakin bir şartı var

Bununla birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla birlikte ilk hedef alınan sistemin internet alt yapısı olması nedeniyle bu ülke internet konusunda büyük sıkıntı çekmiş, ancak bölgedeki insanların imdadına Elon Musk yetişerek tam 20 bin Starlink uydusunu Ukrayna’nın hizmetine sunmuştu.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Pentagon’a gönderildiği iddia edilen bir mektupla Elon Musk, Ukrayna’ya internet götürmenin SpaceX’e maliyetinin şu ana kadar 80 milyon dolar olduğunu, bu tutarın bu yıl sonunda 100 önümüzdeki yıl sonunda ise 400 milyon dolar olacağını ve bu nedenle de ABD hükümetinden yardım beklenildiği belirtmişti.

İşte ünlü CEO mektuptan beklediği yanıtı alamamış olacak ki bu seferde isteklerini Twitter üzerinden yeniledi. Her ne olursa olsun Ukrayna’ya internet götürmeye devam edeceğini belirten ünlü milyarder, yine de diğer şirketlere yapılan yardımların SpaceX’e de yapılması gerektiğinin altını çizerek bir kez daha ABD hükümetine destek çağrısını yineledi.

Yorum yapın