Elon Musk’tan yeni elektrikli araç açıklaması: Diğelerine göre oldukça ucuz!

2022’nin üçüncü çeyrek finansal açıklamaları sırasında Elon Musk, Tesla’nın Volkswagen ID3 ve Cupra Born’a alternatif olabilecek daha küçük, daha ucuz bir elektrikli araç geliştirmeye başladığını doğruladı. Musk, bu yeni arabanın Model 3 ve Model Y’nin üretiminin yaklaşık yarısına mal olacağı iddiasında bulundu.

Yeni Tesla hatchback, tasarımı farklı olan yeni bir tür konektör kullanarak daha güçlü, daha güvenli ve daha ucuz yeni bir pil türüne sahip olacak. Yaklaşık %35 daha küçük ve aşırı ısınma riski olmadan daha fazla elektrik enerjisi depolayabilecek olan bu yeni piller ile araç, kWh başına yaklaşık %16 daha fazla menzile sahip olacak. Yeni pil takımı, Model 3 Standard Range Plus’takinin yarısı kadar kapasiteye sahip olsa bile, en az 160 mil yol kat etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Tesla ayrıca, yeni otomobilin akülerini otomobilin yapısal bir parçası olarak kullanmayı planlıyor. Bu, otomobilin daha hafif ve daha güçlü olmasına yardımcı olacak. Tesla, yeni yapısal pillerinin normal bir pilden 370 daha az parçaya sahip olacağını, bu nedenle daha az malzeme kullanmasıyla daha hafif olacak aracın daha hızlı olacağını söylüyor. Yeni otomobilin geleneksel bir elektrikli otomobilden %10 daha hafif olması, yeni otomobilin menzilini yaklaşık 160 milden 180 mil gibi daha fazla bir seviyeye çıkaracak ve %14 oranında artıracak.

Yeni Tesla, fiyatını düşük tutmak için muhtemelen sadece bir elektrik motor kullanacak, ancak bu yavaş olacağı anlamına gelmiyor. Model 3 Standard Range Plus yalnızca tek bir elektrik motor kullanırken 5,3 saniyede 0-60mph yapıyor. Daha hafif iskeleti ve yeni, yüksek teknoloji pilleri ile bu yeni hatchback’in bundan daha hızlı olması bekleniyor. Ayrıca yeni hatchback, Tesla’nın şu anda test ettiği “tam kendi kendine sürüş” teknolojisinin yükseltilmiş bir sürümünü kullanacak.

Elon Musk, yeni Tesla hatchback’in giriş seviyesi modellerin yaklaşık 18.000 euro‘ya mal olacağını doğruladı. Yani, 48.490 euro olan arkadan çekişli Model 3 Standard Range’in fiyatının yarısından daha az bir fiyata piyasa sürülecek ve Model 3 gibi farklı versiyonları da olacak.

Yeni hatchback üzerindeki geliştirme çalışmaları daha yeni başladı. Bu yeni arabayı 2025‘ten önce yollarda görmeniz pek olası değil.

Yorum yapın