Facebook’a gelecek güncelleme kullanıcıları ikiye böldü

Facebook için sosyal medyanın mucidi demek pek de yanlış olmaz. Elbette sosyal medya kavramı Facebook ile doğmadı ve yine elbette Facebook’dan önce de önemli sosyal medya platformları vardı. Ancak Facebook, bu konuda tartışılmaz bir şekilde mihenk taşı haline geldi ve çok uzun bir dönem dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu unvanını taşıdı. Ne var ki taş uzaktan gelmedi ve şirket bu unvanını geçtiğimiz ay kardeş kuruluşu olan WhatsApp’a kaptırdı.

Ancak bu durum Facebook’un daha iyi bir deneyim sunabilmek için güncellemeler almasına mani değil.

Facebook’a gelecek güncelleme kullanıcıları ikiye böldü

Geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamaya göre platform, profil sayfasında bulunan biyografi bölümüne ilişkin bazı düzenlemelere gidiyor. Güncellemeyle birlikte bu kısımda yer alan “dini görüş”, “siyasi görüş”, “cinsel yönelim” ve “adres” kısımları artık kullanılmayacak. Bu bölümlerin kaldırılma sebebi ise, birçok insanın biyografisine bu nitelikleri eklemesi sonrasında farkında olmadan dışlanabiliyor olması.

Öte yandan Facebook’un bu hareketinin kullanıcıları ikiye böldüğünü de belirtelim. Bir grup kullanıcı yeni düzenlemeden memnunken, diğer bir grup kullanıcı ise bu değişikliğin arkasında farklı amaçların olduğunu belirterek güncellemeye tepki gösteriyor. Facebook ise bu konularla ilgili herhangi bir açıklama yapmak niyetinde değil. Son olarak güncellemenin 1 Aralık 2022’den itibaren kullanıma sunulacağını da belirtelim.

Yorum yapın