Intel’in yeni Thunderbolt teknolojisi yepyeni bir dönemin habercisi olabilir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların da, bilgisayarların da, tabletlerin de geliştiği bir gerçek. Bu kapsamda gerek fotoğrafların, gerek programların gerekse de diğer uygulamaların boyutları da önemli miktarda arttı. Tabi boyutların artması demek aktarımın zorlaşması demek olduğu için bu konuda sıkıntı çekenlerin sayısı her geçen gün artıyor. İşte tam da bu noktada devreye Intel’in yeni nesil Thunderbolt teknolojisi giriyor.

Amerikalı teknoloji devi tarafından tanıtılan yeni nesil Thunderbolt teknolojisine baktığımız zaman, bu aktarım teknolojisinin 120GB/s hızıyla çalıştığı görülüyor. USB4 v2 ve DisplayPort 2.1 teknolojilerini bünyesinde barındıran yeni nesil Thunderbolt selefinin 40Gbps olan aktarım hızını 80Gbps’ye kadar çıkartarak, çok daha hızlı bir veri transferi imkanı sağlayacak.

Intel’in yeni Thunderbolt teknolojisi yepyeni bir dönemin habercisi olabilir

Temelinde USB-C bağlantı noktasıyla kullanılmaya devam edecek olan yeni nesil Thunderbolt’un henüz resmi bir ismi olmadığı için, bir süre daha bu adla çağrılacağı düşünülüyor. Hayatımıza ilk olarak 2010 yılında giren bu teknoloji, serinin beşinci versiyonu olarak dikkat çekerken, PCle, DisplayPort ve güç portunu tek kabloda birleştirecek olması teknoloji dünyasında yeni bir dönemin habercisi olarak değerlendirildi.

Şu an ki teorik verileriyle tüm zamanların en güçlü ve en hızlı aktarım teknolojisi olarak görülen yeni nesil Thunderbolt’un pratikte nasıl sonuçlar vereceğini görebilmek içinse biraz daha beklememiz gerekecek.

Yorum yapın