iPhone’u yasaklayarak gündeme gelen o ülkeden geri adım geldi

Apple, dünyanın en önemli teknoloji markası olmasının bir bedeli olarak, belki de en çok davalık olan şirketlerden de biridir. Dünyanın hemen her bölgesinde en az birkaç farklı şirketle davalık olan Amerikalı teknoloji devi, benzer bir durumu Kolombiya’da yaşıyor. Bu ülkede satışa sunduğu telefonlar için Ericsson tarafından dava edilen ve patent ihlali yaptığı öne sürülen Apple, ilk dava sonucunda haksız çıkınca, Kolombiya’da 5G destekli iPhone satamaz hale gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde görülen itiraz davasında ise Apple için iyi bir karar çıktı ve mahkeme kararın bozularak yeniden görüşülmesine karar verdi. Tabi bu gelişme sonrası Kolombiya vatandaşları yeniden iPhone satın alabilir duruma geldi.

iPhone’u yasaklayarak gündeme gelen o ülkeden geri adım geldi

Ancak davanın görülmeye devam ettiğini ve 2023 yılı içerisinde ülke sınırları içerisinde 5G destekli iPhone satışının yeniden yasaklanabileceğini de hatırlatalım.

Öte yandan patent savaşının tarafları olan Ericsson ile Apple arasında görüşmelerin devam ettiği bilgisi de geliyor. Her ne kadar Apple, kullandığı patentin Ericsson’un iddia ettiği gibi kendi teknolojisi olmadığını ve bu şirketin hak sahibi olduğu teknolojiden çok daha başka bir ürün olduğunu dile getirse de, yine de sürecin tekrar tekrar başa sarmaması nedeniyle anlaşma yoluna gidebilir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda bu iki şirket farklı ülkelerde karşı karşıya gelmiş ve sonuç çoğunlukla uzlaşma ile neticelenmişti.

Yorum yapın