İşte Football Manager 2023 ile Gelecek Yenilikler

Uzun yıllardır pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen serinin yeni oyunu Football Manager 2023, 8 Kasım’da piyasaya sürülecek.

Dünyanın pek çok bölgesinde sevilerek oynanan menajerlik simülasyonu serisi Football Manager, bu yıl da yeni oyunu ile kullanıcılar ile buluşmaya hazırlanıyor. Temelde gerçek futbol taktiklerine dayalı bir simülasyon oyunu olan Football Manager, gerçek hayatta futbol takımlarını yöneten teknik direktörlerin sorumlu oldukları birçok hususu bünyesinde barındırıyor. Elbette oyun, her geçen yıl yeni özellikler ile kapsamını genişletiyor. Football Manager serisinde yer alan oyunların piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekleyen oyuncular için de yeni özellikler oldukça önemli bir unsur.

Sports Interactive tarafından geliştirilen serinin yeni oyunu Football Manager 2023 ile ilgili yenilikler, şirket tarafından resmen duyurulmuş durumda. Biz de bu yazımızda oyuna eklenecek olan yenilikleri inceleme altına alacağız. Yenilikler arasında, maç motorunda ve yapay zekada yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, yeni menajer oluşturma ve düzenleme seçenekleri, arayüz geliştirmeleri ve yeni birkaç teknik özellik bulunuyor. İlk olarak menajer oluşturma ekranındaki yeniliklerden bahsedelim.

Bir Football Manager oyununda yeni bir kariyere başlarken, veritabanı seçenekleri ve lig tercihlerinin hemen ardından yeni menajer oluşturma veya halihazırda oluşturulmuş olan menajerle oyuna başlama sekmesi karşımıza çıkıyor. Bu noktada oyun, oluşturulacak olan menajerin yüz hatlarını, kıyafetlerini, yaşını, uyruğunu vb. fiziksel ve kişilik özelliklerini düzenlemeyi olanaklı kılıyor. Şirket yıllar içerisinde yeni oyunlarını duyururken, sözünü ettiğimiz düzenleme seçeneklerinde de yenilikler yapmaya devam ediyordu. Bu yıl da bazı yeni seçenekleri oyunda görebileceğiz.

Yapılacak olan yenilikler, ilk olarak menajer kıyafet seçimlerinde göze çarpıyor. Oyunda bir menajer oluşturulurken, maçlar sırasında giyebileceği kıyafetler de ayarlanabilmekte. Bu kıyafet seçenekleri arasında takım elbise, eşofman gibi tercihler bulunuyor. Bu tercihlere ek olarak şimdi yeni stiller de oyuna eklenmiş. Bu noktada göze çarpan ilk yenilik yeni bir takım elbise şekli. Şirketin yayınladığı tanıtım videosunda yer alan görsellere göre önceki yıllarda oyunda bulunmayan yeni bir takım elbise stili bu yıl oyunda yer alıyor.

Bunun yanı sıra, oyuna bir de uzun bir spor mont eklenmiş. Görsellere baktığımız vakit hemen akla Arsene Wenger geliyor. Zira, uzun yıllar boyunca Arsenal takımını çalıştırmış ve birçok başarı elde etmiş olan efsane teknik direktör bu mont ile özdeşleştirilmişti. Wenger, maç sırasında bu montu giymeyi tercih ediyordu. Öyle ki, bu durum birçok geyik muhabbetine de konu olmuştu. Hatta kendisinden sonra Arsenal’de bir süre çalışmış olan Unai Emery de benzer bir mont tercihi ile sahaya çıkmaktaydı. Oyuna eklenen bu yeni kıyafet seçeneği ile kullanıcılar da Arsene Wenger stilini kendi oluşturdukları menajerler üzerinde yaşatmaya devam edebilecek.

Bunlara ek olarak, oluşturulacak menajerin kıyafetinin üzerine takım atkısı takma seçeneği de artık oyunda mevcut. Kıyafetin üzerine atkı takmak, özellikle Galatasaray ile bütünleşmiş olan Fatih Terim’in sıkça tercih ettiği bir tarzdı. Kullanıcılar artık oyunda, takımlarının atkısını takarak taraftarlara da bir mesaj verme fırsatını elde ediyor.

Kıyafetler üzerinde yapılan yeniliklerin ardından, bu yıl menajer düzenleme menüsünde bir de aksesuar seçeneğini görüntüleyebileceğiz. Aksesuar seçeneği ile birlikte üç farklı aksesuar çeşidi de oyuna eklenmiş. Böylelikle, kullanıcılar yeni oyunla birlikte oluşturdukları menajerlerin parmağına yüzük, kulağına küpe ve bileğine saat takabilecek.

Menajer düzenleme ekranında yapılan yeniliklere göz attıktan sonra, oyunun temelini oluşturan teknik özelliklerde yapılan yeniliklere bir bakalım. Bu noktada ilk olarak, Football Manager oyunun klasikleşmiş ana ekranının sol bölümünde yer alan menüsünde yeni bir sekme ile karşılaşıyoruz. Bu sekme “Squad Planner” olarak adlandırılmış. Adından da anlaşılacağı üzere, bu sekme aracılığıyla menajerler kadro planlamasını gerçekleştirebilecek.

Elbette kadro planlaması, yeni sezona başlarken veya mevcut sezonun sonuna yaklaşırken menajerlerin yapmak zorunda olduğu bir yükümlülük. Bunu, serinin geçtiğimiz senelerde piyasaya sürülen oyunlarında da gerçekleştirmek mecburiyetindeydik. Ancak bu yıl bu yükümlülük tek bir sayfa altında toplanarak daha kolay erişilebilir hale getirilmiş. Peki oyuna yeni eklenen söz konusu sekmede hangi özellikler yer alıyor?

Sekmeye girildiğinde ilk olarak ekranın sol üstünde üç farklı seçenek bizleri karşılıyor. Burada; mevcut sezon, gelecek sezon ve sezon sonrası olarak adlandırılmış üç farklı dönem bulunmakta. Mevcut sezon seçeneği, içinde bulunulan sezondaki kadro derinliğini, gelecek sezon seçeneği ise önümüzdeki yıl takımdan ayrılacak veya katılacak olan oyuncular ile birlikte oluşacak kadro derinliğini bizlere gösteriyor. Sezon sonu kısmı ise muhtemelen bitmeye yaklaşan oyuncu sözleşmeleri ile alakalı bir kadro derinliği ekranını menajerin önüne seriyor.

Bu ekranda ayrıca, yönettiğimiz takımda kullandığımız taktiksel yaklaşımı da görebiliyoruz. Bu taktiksel yaklaşıma göre oyuncuların mevkileri ekran üstünde yer alıyor. Bu mevkilere tıklandığı zaman ise ekranın sağ bölümünde her mevkide yer alan oyuncularımızı görüntüleyebileceğiz. Burada oyuncuların o mevki için kaçıncı tercih olduğunu ayarlayabiliyoruz. Bu durum elbette sözleşmedeki kadro statüsü maddesini de doğrudan etkileyecektir. Öyle ki, yeni bir oyuncu alırken sözleşmesine “Yıldız Oyuncu” maddesi eklerseniz ve oyuncu sezon içerisinde meviisinin ikinci veya üçüncü seçeneği haline gelmiş olursa bu durum menajerin başını biraz ağrıtabilir. Tabi ki, bu tarz gelişmeler geçtiğimiz senelerde piyasaya sürülen oyunlarda da karşımıza çıkmaktaydı. Ancak bu sene yapılan yenilikler ile bu durumları daha kolay yönetebilme fırsatı elde edeceğiz gibi görünüyor.

Kadro planlayıcısı ekranında ayrıca, eksik gördüğümüz mevkilerle ilgili gözlemci kadromuza yeni talimatlar da verebileceğiz. Örneğin; savunmanın merkezinde oynayacak olan oyuncu sayımız yetersiz ise bu ekranda yer alan “Yeni Odak Oluştur” seçeneği ile sözünü ettiğimiz mevki için oyuncu araştırması yapma emrini gözlemci ekibimize göndermiş olacağız. Aynı zamanda asistan menajerimiz ile kadro planlaması konusunda da fikir alışverişinde bulunabiliyoruz. Bunun yanı sıra, kadro derinliği ekranında yer alan oyuncuları listeden kaldırma seçeneği de mevcut. Bunu yaptığımız zaman da listeden çıkarılan oyuncuya, onu kadro derinliğinde düşünmediğimiz mesajını da vermiş oluyoruz.

Kadro planlayıcısı sekmesinin yanı sıra, “Gözlemcilik” sekmesinde de yeni bir ekranla karşılaşmak mümkün. Bu ekranda da gözlemci ekibimize vermiş olduğumuz gözlemcilik odak noktalarına göre hangi oyuncuların gözlemci ağına takılmış olduğunu görüntüleme fırsatı elde ediyoruz. Ekranın sol üst bölümünde, transfer döneminin açık olup olmadığını, eğer dönem açıksa kaç gün daha açık kalacağını görüntüleyebiliyoruz. Bunun haricinde diğer bölümler, geçtiğimiz yıllar ile aynı kalmış. Ekranın alt tarafı ise gözlemcilik ağına takılan oyuncuların bir listesini barındırıyor. Sol bölümde belirlediğimiz odak seçenekleri yer alırken, sağ bölümde bu odağa göre bulunan oyuncular karşımıza çıkıyor. Odak belirlerken bir lig seçme ve o ligde yer alan oyuncuları listeleme seçeneği de yenilikler arasında gösterilebilir.

Geçtiğimiz yıl oyuna, transfer etmek istediğimiz herhangi bir oyuncunun temsilcisi varsa, ilk olarak temsilci ile görüşme yapma seçeneği eklenmişti. Bu seçenek ile oyuncunun temsilcisine, oyuncusu ile ilgilendiğimizi belirtiyor, aldığımız cevaba göre de ilgimizin devam edip etmeyeceğini temsilciye iletebiliyorduk. Bu yıl, bu ekran biraz daha geliştirilmiş diyebiliriz. Artık, transfer etmek istediğimiz oyuncuya niyetimizi çok daha net bir şekilde belli edebileceğiz. Zira, temsilci ile görüşme ekranında artık çok ilgili, ilgili, az ilgili ve yalnızca merak gibi seçenekler yer alacak. Burada seçeceğimiz tavır, oyuncu ve temsilcinin de bize karşı olan tavrını etkileyecektir. Örneğin, büyük bir kulüp tarafından çok ısrarlı bir şekilde istenen bir genç oyuncunun, o kulübe transfer olmak için can atacağı bir senaryoyu oyunda görebileceğiz. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıllarda kadromuzda bulunan bir oyuncu ile sözleşme yenileme görüşmesi yapmak istediğimizde direkt olarak pazarlıklara girişiyorduk. Bu yıl ise sözleşme görüşmesi yapmadan önce oyuncumuzun temsilcisi ile görüşme fırsatı elde edebileceğiz.

Tüm bunlara ek olarak, takımımız taktiğini yönetebildiğimiz taktik ekranında da yenilikler ile karşılaşıyoruz. Ekranın tasarım kısmında herhangi bir yenilik yok. Ancak takımımızın savunma yaklaşımını düzenlediğimiz kısımda bazı yenilikler göze çarpıyor. Öncelikle oynadığımız taktiğe bağlı olarak takımın baskı hattını ve savunma yerleşimini sahanın hangi bölgesinde gerçekleştireceğini ayarladığımız kısım aynı duruyor. Ancak sağ tarafta yer alan seçeneklerde yenilikler mevcut. İlk etapta göze ofsayt taktiğinin kaldırıldığı çarpıyor. Geçtiğimiz yıllarda oyuncularımıza ofsayt taktiği yaptırabiliyorduk ancak bu yıl böyle bir durum söz konusu değil.

Yine sağ bölümdeki değişikliklere göz atmaya devam edersek, “Daha Sıkı Markaj Yap” seçeneğinin de kaldırıldığını görüyoruz. Bu seçeneğin yerine üç farklı sekme taktik ekranına eklenmiş. Bunlardan ilki “Defansif Hat” sekmesi. Bu sekme ile takım defansının çizgi halinde durması veya rakibi kovalaması şeklinde iki farklı seçenek elde etmiş oluyoruz. Bu da geçtiğimiz yıllarda bulunmayan bir tercih olarak göze çarpıyor. İkincisi ise “Pressing Trap” sekmesi. Bu sekmeyi Türkçe’ye nasıl çevireceklerini şimdiden merak edebiliriz ancak tahmin üzerinden yorum yapmak gerekirse bu seçeneklerin, geçtiğimiz yılda mevcut olan savunma genişliği ayarı ile benzerlik gösterebileceğini düşünebiliriz. Bu noktada “Trap Inside” seçeneği rakibi kanatlardan oynamaya, “Trap Outside” seçeneği ise rakibi merkezden oynamaya zorlayacaktır. Buna ek olarak, rakibin açacağı kenar ortalarına müsade edip etmeyeceğimizi belirleyeceğimiz yeni bir seçenek de artık oyunda mevcut.

Football Manager serisinin birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor olmasının başlıca gerekçelerinden biri, oyunun kullanıcılara sunduğu gerçekçilik deneyimi. Dünya üzerinde yaygın olan diğer popüler futbol oyunlarında da menajerlik deneyimi yaşamak mümkün. Ancak bu oyunlar daha çok saha içerisinde gerçekçiliği yakalamaya çalışırken, Football Manager saha dışında da gerçekçi bir oyun deneyimini kullanıcılara sunmak için çabalıyor. Şirket yetkililerinin bahsettiğine göre, bu yıl da yapay zeka üzerinde bazı geliştirmeler bekleyebiliriz. Şirket, özellikle yapay zeka menajerlerin tercihleri, taktiksel yaklaşımları, maç içerisindeki tutumları gibi konulara odaklandığını ve bu konular üzerinde önemli adımlar attığını belirtmekte. Yapay zekayı geliştirirken ise dünya çapındaki tüm teknik direktörler inceleme altına alınmış. Teknik direktörlerin, gerçek hayatta yaptığı eylemler oyuna aktarılmaya çalışılmış.

Bu noktada şirketin, kullanıcıların artık yapay zeka menajerler ile de taktik mücadelesine girişebileceğini ön plana çıkarttığını belirtebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda, günümüzdeki kadar gelişmeyen yapay zeka ile belirli taktikler tutturulduğu vakit oyun çok kolay bir hale gelebiliyordu. Hatta serinin bir önceki oyunu Football Manager 2022 ile ilgili eleştiriler de temelde buna dayanmaktaydı. Bu nedenle kullanıcılar, daha çok online kariyer yaparak diğer gerçek menajerlere karşı mücadele etmeyi tercih ediyordu. Bu yıl ise şirketin belirttiğine göre yapay zeka menajerler de iddialı olacak. Tabii ki bunu ancak oyun çıktıktan sonra görebileceğiz.

Şirket yetkilileri ayrıca, her geçen yıl oyun motorunu da iyileştirmeye devam ettiklerini belirtmiş. Ancak Football Manager serisinin en büyük eksiklerini sıralayacak olsak ilk sıraya oyun motoru ve yapay zekanın maç içerisinde gerçekleştirdiği eylemleri yazmak hiç de yanlış olmaz. Tabii ki şirket bu hususta da geliştirmeler yapıldığını belirtiyor. Ancak bunu da deneyimleyebilmek için oyunun çıkmasını beklemek durumundayız.

Football Manager 2023 ile ilgili duyurulan yenilikler arasında en çok konuşulan yenilik, artık oyunda UEFA müsabakalarının lisanslı şekilde yer alacak olması. UEFA her yıl popüler futbol oyunları ile benzer şekilde lisans anlaşması imzalıyor. Uzun yıllar FIFA oyun serisi ile birlikte çalışan UEFA, bir süre boyunca stratejisini değiştirerek KONAMI’nin Pro Evolotion Soccer serisi ile çalışmıştı. Ancak daha sonra FIFA serisi bir kez daha UEFA müsabakalarının lisansını elde etmişti. Şimdi ise UEFA, Sports Interactive ile anlaşarak Football Manager 2023 oyununda da lisanslı olarak UEFA müsabakalarını deneyimleyebilmemize olanak tanıyor.

Mevcut lisans anlaşması, oyunda resmi olarak UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi isimlerinin yer almasının yanı sıra, maç öncesi ekranda da resmi UEFA yayın stillerinin kullanılması anlamına da geliyor. Aşağıdaki görüntülerde de görebileceğimiz gibi, maçlar başlamadan önce kullanıcıların karşısına çıkan ekranda artık resmi lisanslı UEFA yayın stili kullanılıyor olacak. Aynı şekilde, stadyumların tribünlerinde ve reklam panolarında da lisanslı görseller yer alacak. Maç sırasındaki ekranda yer alan skorbord da lisanslı UEFA skorbordları ile değiştirilecek. Böylelikle, oyun içerisinde UEFA’nın gerçek ambiyansını deneyimleme şansı elde edeceğiz.

Bunlara ek olarak, bahsi geçen UEFA turnuvalarının sonucunda şampiyon olan takımın, kutlama sırasında kupayı alacağı stantlar da gerçek ile birebir aynı olacak şekilde ayarlanmış. UEFA’nın üç turnuvası için de birbirine benzer ancak özgün tasarımlara sahip olan kutlama stantları artık oyunda yer alacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan takım da bu stantlarda kupasını kaldırmış olacak.

UEFA lisansının oyuna eklenmesiyle, bizleri bekleyecek olan bir başka yenilik ise turnuvaların eleme ve grup kura ekranlarında yapılan değişiklikler. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen oyunlarda lisans olmadığı için turnuva kuraları da oldukça basit bir ekran ile karşımıza çıkıyordu. Bu yıl ise kura çekimleri bir tören haline getirilmiş. Kura çekim ekranında sunucunun cümlelerinin yanı sıra canlı reaksiyonları da görüntüleyebileceğiz.

Diğer Yenilikler

Bunların haricinde şirket, oyun içerisinde yer alan taraftar geribildirimleri konusunda da bazı geliştirmelere gitmiş. Taraftarların geri bildirimleri, geçtiğimiz yıllara göre daha önemli bir hal almış gibi gözüküyor. Ayrıca menajer geçmişi adında yeni bir süreç izleme sekmesi de oyuna eklenmiş. Bu sekme ile kullanıcılar, kariyerlerinin başından sonuna kadar neler yapabildiklerini, hangi hadiseler ile karşılaştıklarını görüntüleyebilecek.

Son olarak Football Manager 2023’ün çıkmasına halen biraz süre varken, yeniliklerin bunlarla sınırlı kalmayabileceğini belirtelim. Şirket, geri bildirimlere göre bazı yeni özellikleri oyuna ekleyebilir. Siz hangi yeniliği daha çok beğendiniz?

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 20000 vozol 10000 vozol neon 10000 vozol 12000 vozol puff dizipal casino casino siteleri