İşte Yeni Kullanıma Sunulan Windows 11 Özellikleri

Microsoft, Eylül ayının sonlarına doğru Windows 11 2022 (22H2) güncellemesiyle birlikte yeni işletim sisteminin ilk büyük güncellemesini kullanıma sunmuştu. 22H2 ile birçok özellik son kullanıcılara ulaşsa da bazıları ertelenmişti. Yazılım devi şimdi yarım kalan özellikleri tüm herkese ulaştırmaya başlıyor.

Yeni özellikler büyük güncellemeler yerine küçük paketlerle dağıtılacak. Bugün ve yakın gelecekte sunulacak özellikler arasında Dosya Gezgini sekme özelliği, Önerilen Eylemler, gelişmiş cihaz paylaşımı ve yeni Fotoğraflar uygulaması yer alıyor.

En çok beklenen Dosya Gezgini sekme özelliği artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Görev Çubuğu da güncellemede bir çift özellik kazandı. Artık daha fazla uygulamayı sabitlemek için açılır bir menü kullanılacak. Bununla birlikte, Görev Çubuğuna sağ tıkladığımızda Görev Yöneticisi’ni veya Görev Çubuğu Ayarlarını açmak için seçenekler karşımıza çıkacak.

Detaylara geçmeden önce, Windows 11 için hazırlanan yeni Fotoğraflar uygulamasının Ekim sonunda sunulmaya başlayacağını belirtelim. Windows 11 KB5019509 (Build 22621.675) ile birlikte yeniliklerin çoğu kullanılabilir durumda. İşte Windows 11’e gelen veya yakında gelecek olan özellikler:

Günlük olarak en çok kullandığımız pencerelerden biri olan Dosya Gezgini, klasörler arasında kolay geçiş yapmamızı sağlayan Sekmeler özelliğiyle destekleniyor. Bu özellik 22H2 ile kısıtlı şekilde sunulmuştu, şimdi ise tüm kullanıcılara açılıyor. Artık tarayıcılara benzer şekilde sekmeler arasında gezebilir, bunları sürükleyip bırakabilir ve + simgesine tıklayarak yeni sekmeler oluşturabilirsiniz.


Windows 11 Dosya Gezgini sekmeleri.

Dosya Gezgini’nin son sürümü ayrıca dosya organizasyonu için yeni bir Sık Kullanılanlar bölümüne sahip. Buraya en çok kullandığınız dosyaları sabitleyebilir, daha hızlı çalışabilirsiniz.

Bu iki yeniliğe ek olarak, OneDrive entegrasyonu sayesinde iş arkadaşlarınızın dosyanızda yaptığı düzenlemeler veya yaptığı yorumlar gibi önemli bilgileri görebileceksiniz. Windows, içerik paylaşırken, bazı kişilerin listesini ve Microsoft 365 hesabınıza dayalı olarak bazı kişiselleştirilmiş öneriler de sağlayabilir.

Günlük görevlerinizi daha verimli hale getirmek, iş akışınızı hızlandırmak için Önerilen Eylemler özelliği kullanıma sunuluyor. Peki bu özellik tam olarak ne işe yarıyor? Suggested Actions, seçtiğiniz metne bağlı olarak bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi tahmin etmeye çalışan yeni bir özellik. Örneğin Microsoft Teams’de bir tarihi vurgularsanız, bunu başka bir uygulamaya yapıştırabilir veya takviminizde bir etkinlik oluşturabilirsiniz.


Windows 11’de karşımıza çıkan kısayol önerileri.

Önerilen eylemler ile Microsoft, bir metni kopyaladıktan veya seçtikten sonra eylemi gerçekleştirmek için gereken adımların sayısını azaltacak. Görsellerden fark edebileceğiniz gibi, herhangi bir metni seçtiğinizde o metinle ilgili yapabileceğiniz eylemler otomatik olarak karşınıza çıkacak.

Görev Yöneticisi Kısayolu

Hepimiz Görev Yöneticisi’ni açmak için görev çubuğunu kullanmaya alışkınız. Yazılım devi de kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dinleyerek görev çubuğuna bir sağ tık menüsü ekledi. Görev çubuğuna sağ tıkladığınızda artık Görev Yöneticisi’ni daha seri bir şekilde açabileceksiniz. Ayrıca Görev Çubuğu Ayarlarına daha hızlı erişebilirsiniz.


Windows 11’de görev çubuğu üzerinden Görev Yöneticisi’ne erişim.

Taşan Görev Çubuğu Menüsü

Microsoft, görev çubuğunda çok fazla simgeniz olduğunda açılan uygulamalara göz atmanıza olanak tanıyan yeni bir görev çubuğu taşma menüsü ekliyor. Görev çubuğunuza alanın izin verdiğinden daha geniş bir uygulama seçkisini sabitlemek isterseniz, Görev Çubuğu size taşan tüm uygulamalarınızı tek bir alanda görüntülemenizi sağlayan bir simge dahil edildi.


Çok sayıda uygulamayla çalışıyorsanız görev çubuğundaki üç noktaya tıklayarak açık tüm uygulamalara erişebilirsiniz.

Microsoft, dosya paylaşımını kolaylaştırmak için Windows Share deneyimini doğrudan masaüstüne, Dosya Gezgini’ne, Fotoğraflara, Ekran Alıntısı Aracına, Xbox’a ve diğer uygulamalara getiriyor.

Ekim ayının sonunda çıkacak Fotoğraflar uygulaması, birçok kaynaktan (telefonu, kamera, OneDrive) gelecek fotoğrafları görmek ve düzenlemek için yeniden tasarlandı. Ayrıca OneDrive’da kaydettiğiniz resimleri yeniden ortaya çıkaran Anılar isimli yeni bir özellik ekleniyor.


Windows 11

Fotoğraflar,  iCloud fotoğraf kütüphanenize doğrudan bağlantı ile iPhone’unuzdaki tüm fotoğraflara sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilecek. Bunun için Microsoft Store’dan Windows için iCloud’u yüklemeniz yeterli; iPhone’unuzla çektiğiniz fotoğraflar Fotoğraflar uygulamanızda otomatik olarak görünecek. Bu arada, iCloud entegrasyonu Kasım ayında kullanıma sunulacak.

Android uygulamalarının Amazon Appstore aracılığıyla yüklendiğini zaten biliyoruz. Android desteği daha önce yalnızca ABD ve Japonya ile sınırlıydı. Şimdi Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere toplam 31 bölgeye yayılıyor.

Amazon Appstore üzerindeki uygulama yelpazesi de genişliyor. Microsoft, Windows Subsystem for Android (WSA) desteğiyle birlikte uygulama ve oyunlarını Windows’a getirebilmeleri için daha fazla seçenek sunuyor.

Yeni güncellemeyi yükledikten sonra artık uygulamaları Denetim Masası yerine Windows Ayarları’ndan kaldırabilir, onarabilir ve değiştirebilirsiniz.

Yorum yapın