Jay Y. Lee, Samsung’un Resmen Patronu Oldu!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’dan dikkat çeken hamleler geldi. Geçtiğimiz saatlerde üçüncü çeyrek mali durum raporu açıklaması yapan şirket, bu açıklamanın hemen ardından da geçmişte iki kez hapse giren Jay Y. Lee‘yi patronluk koltuğuna orturttu. Gelin Samsung cephesindeki son gelişmelere yakından bakalım.

Samsung’un üçüncü çeyrek mali durum raporu, şirketin karının 6.7 milyar dolar olduğu ifade edildi. Bu rakam dudak uçuklatıcı olsa da kar marjı yıllık bazda yüzde 23,6, önceki çeyreğe göre yüzde 15,4 düşüktü. Üstelik şirketin kazandığı para yükselirken böyle bir durum yaşanmıştı. Samsung, geçtiğimiz üç aylık dönemde 53 milyar doların üzerindeydi. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,8 fazlaydı. 

Samsung’un medet umduğu kişi, aslında şirketin zaten bir numarası…

Samsung, Jay Y. Lee’nin yönetim kurulu başkanlığı görevi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, mevcuttaki küresel iş ortamında belirsizlikler olduğu ifade edildi. Samsung’a göre Jay Y. Lee’nin patron olmasının nedeni, daha güçlü hesap verebilirlik ve iş istikrarına duyulan acil ihtiyaçtı. Ancak burada garip bir durum söz konusu. Jay Y. Lee, Samsung’un zaten bir numarasıydı. Bu durum, bugün alınan yönetim kurulu kararı ile resmileşmiş oldu.

Jay Y. Lee, Samsung kurucusu Lee Byung-chul’un torunu. Byung-chul’dan ayrılan koltuk, Jay Y. Lee’nin babası olan Lee Kun-hee tarafından yönetildi. Ancak Jay Y. Lee, bu süreçte hiç boş durmadı. Aslına bakacak olursak 2014 yılından beri Samsung’un başındaki isim de kendisiydi. Bugünkü kararın sadece sembolik olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

Jay Y. Lee, pek de iyi bir geçmişe sahip değil!

Teknoloji dünyasıyla ilgili haberleri yakından takip edenler, Jay Y. Lee ismini iyi bilirler. Zira Samsung’un “yeni patronu”, pek de iyi bir geçmişe sahip değil. Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk, zimmete para geçirme, rüşvet ve hisse senedi usulsüzlüğü gibi farklı farklı suçlamalarla karşı karşıya kalan Jay Y. Lee, iki kez hapse girip çıktı. En sonunda da Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol tarafından affedildi. Ancak bu noktaya gelene kadar Güney Kore’de çok büyük olaylar yaşandı ve hatta eski Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye görevinden alındı… Şimdiyse tüm bunlar geride kalmış gibi görünüyor.

Yorum yapın