Kaza yapan sürücü yandı: Artık trafik sigortasını çok daha pahalıya yenileyecek

Araç sahibi olmanın da, aracı aldıktan sonra onu kullanabilmenin de son derece güçleştiği günlerden geçiyoruz. Buradaki güçleşmenin tamamen ekonomik kaynaklı olduğunu bir kez daha hatırlatalım çünkü sıfır araç fiyatlarından tutun da yıllık rutin bakım masraflarına kadar her kalemin önceki senelere göre 3-5 kat arttığı bir gerçek.

Sabah saatlerinde gelen son haberlerde kasko ücretlerinin önümüzdeki yıl daha fazla katlanacağı bilgisiyle canı sıkılan sürücülere bir haber de trafik sigortasından geldi. Ancak zorunlu trafik sigortalarına ilişkin yapılacağı iddia edilen yeni düzenleme iyi sürücüleri sevindirirken, kötü sürücüleri ise fazlasıyla cezalandıracak.

Mevcut düzende zorunlu trafik sigortası poliçe primleri 7 basamağa bakılarak belirleniyor. Bu 7 basamak içerisinde en az sorunlu sürücüler 7. Basamak üzerinden prim öderken, en sorunlu sürücüler ise 1. Basamaktaki prim katsayısı üzerinden işlem görüyor. Tabi burada 7. basamağın en ucuz, birinci basamağın ise en pahalı prim tutarına tekabül ettiğini de belirtelim.

Kaza yapan sürücü yandı: Artık trafik sigortasını çok daha pahalıya yenileyecek

İşte gelen son bilgilere göre önümüzdeki yılın başlarında yapılacak bir düzenlemeyle, artık bu sıralamaya 2 basamak daha eklenecek. Çok fazla kazaya karışan sürücüler için 0. Basamak eklenecekken, bu basamağa düşen sürücünün poliçe bedeli %200 arttırılacak ki şu an bu oran %135.

Öte yandan eklenecek bir diğer basamak olan 8. Basamak ise kazaya karışmayan sürücüler için uygulanacak ve bu basamakta yer alan sürücüler için prim bedeli %50 indirimli olarak uygulanacak.

Yorum yapın