Kripto korsanları 2022’de kaç milyar dolar çaldı?

Siber suçlular, kripto para birimi endüstrisi şu anda önemli bir pazar düzeltmesi yaşıyor olsa da, hala blok zinciri teknolojisini agresif bir şekilde kullanıyor ve dolandırıcılık başlatıyor.

Kripto korsanları 2022’de kaç milyar dolar çaldı?

Atlas tarafından yapılan bir analizin bulgularına göre, 2022’nin üçüncü çeyreğinde, bilgisayar korsanları toplamda yaklaşık 483 milyon dolar çalmayı başardı, ancak son çeyrekte blok zinciri hacklerinin sayısında 2. çeyreğe kıyasla %43’lük bir düşüş oldu. VPN, 25 Ekim’de Finbold ile paylaşıldı.

Üç çeyrek boyunca blok zinciri bilgisayar korsanlarına kaybedilen toplam para toplam 2.570.117.825 dolardı ve kaybedilen para miktarı, hack veya dolandırıcılığın gerçekleştiği sırada belirli bir kripto para biriminin dönüşüm oranı kullanılarak belirlendi.

Çeyrekte blockchain’e para kaybetti. Kaynak: Atlas VPN

Analizde kullanılan rakamlar, blok zinciri projelerine karşı halka açık olarak bildirilen saldırılar hakkında bilgi kaydeden bir kuruluş olan Slowmist Hacked tarafından derlendi.

En çok kaybı Ethereum alıyor

Ethereum ( ETH ) ekosistemi, 11 saldırıda toplam 348 milyon dolar ile en fazla kaybı yaşadı. Hacker saldırıları zincirler arası birlikte çalışabilirlik teknolojisi Nomad köprüsüne ve kripto piyasası Wintermute’a yaklaşık 160 milyon dolara mal oldu.

En ciddi kayıplar listesinde, Polkadot ( DOT ) ekosistemi ikinci sırada yer alıyor. Polkadot kripto projeleri sadece iki hack olayında 52 milyon dolar kaybetti. Bu arada, Binance Akıllı Zincir ( BSC ) ekosistemi 13 kez saldırıya uğradı ve kripto para biriminde 28 milyon dolar kaybetti ve bilgisayar korsanları en çok BSC ile ilgili kripto projelerini hedef aldı.

Aynı zamanda, Solana ( SOL ) ekosistemi, üç hack saldırısında 6 milyon doların üzerinde kripto para birimini kaybetti. Dört olayda, blok zincirle ilgili saldırılar 5,1 milyon dolarlık zararla sonuçlandı. Siber suçlular üç kez kripto para borsalarına saldırdı ve 6,8 milyon dolar çaldı.

Kripto projesine göre kripto ile ilgili saldırılar. Kaynak: Atlas VPN

Bu arada, takas edilemeyen token ( NFT ), yedi olay boyunca siber suçluları 4 milyon doların üzerinde netleştirdi. Kripto ile ilgili diğer projeler, 10 saldırı sonucunda kripto para biriminde 29,5 milyon dolar kaybetti.

Çeyrek bazında kriptoyla ilgili saldırılar

Özellikle, blok zinciri bilgisayar korsanlarına kaybedilen para miktarı her çeyrekte düşüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde 1,3 milyar dolardan 2022’nin ikinci çeyreğinde 810 milyon dolara. Üçüncü çeyrekte toplam zararlar %40 oranında azalarak 483 milyon dolar oldu.

2. çeyrekte 96 olan blok zinciri hack’leri 2022’nin 3. çeyreğinde 55’e düştü. 2021’in üçüncü çeyreğine ait veriler, bu yılın üçüncü çeyreğine kıyasla blockchain olaylarında %28’lik bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Kripto para piyasası düşmeye devam ederse, dördüncü çeyrek muhtemelen üçüncü çeyrekle benzer miktarda hack görecek.

Çeyrek bazında kripto ile ilgili hack olayları. Kaynak: Atlas VPN

Bununla birlikte, 2021 ve 2022’nin ilk üç çeyreğini incelersek, blok zincirlerindeki hack sayısının bu yıl %39 artarak 2021’de 166’dan 2022’de 230’a çıktığını görebiliriz.

Yorum yapın