MediaTek gözünü PC pazarına çevirdi: Yeni işlemciler yolda

Akıllı telefonlarda karşımıza çıkan ARM mimarili işlemciler, sahip oldukları performansla bilgisayarlara meydan okuyacak kadar güçlü hale geldiler. Günümüzde Apple, M serisi işlemciler ile bu pazara öncülük ederken, diğer çip üreticileri de ARM PC pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. Bu isimler arasından MediaTek, bugün düzenlenen özel bir etkinlikte PC pazarını içeren gelecek planlarını açıkladı.

MediaTek’in ilk hedefi Chromebook pazarı olacak

Bilindiği üzere MediaTek, Dimensity serisi işlemciler ile büyük bir ivme yakaladı ve günümüz akıllı telefon pazarının lider isimlerinden biri haline geldi. Şimdi de bu başarıyı PC pazarına da taşımayı planlayan şirket, düzenlenen etkinlikte ilk hedeflerinin Chromebook pazarı olacağını duyurdu. Zira yakın zamanda Kompanio 520 ve Kompanio 528 Chromebook işlemcilerini tanıtan yonga devi, bu işlemcilerin günlük kullanım performansına ve güç verimliliğine dikkat çekmişti. 

Ayrıca MediaTek, CPU ve GPU tasarımlarını üçüncü taraf üreticilerden satın almak yerine kendi bünyesinde hazırlamayı planlıyor. Yonga devinin bilgisayar operasyonları ise daha önce Intel’de on yıl görev yapan, MediaTek başkan yardımcısı ve müşteri bilgi işlem genel müdürü Adam King tarafından yönetilecek. Paylaşılan bilgilerden yola çıkarak gelecek nesil işlemcilerde Qualcomm, MediaTek ve Apple arasında yaşanan rekabetin hız kazanacağını söyleyebiliriz.

Yorum yapın