Meta’nın 730 milyar doları çöp oldu

Meta, sadece 16 ay içerisinde 730 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. 2021’in yaz aylarında 1 trilyon dolarlık pazar değerine ulaşan sosyal medya devi, şu anda 270 milyar dolar civarında. Ayrıca ABD’nin en değerli ilk 20 şirketinden birisi değil.

2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporlarını paylaşan Meta, rekor kayıp bildirdi. 16 ayda 730 milyar dolar kaybederek 270 milyar dolarlık pazar değerine gerileyen şirket hisseleri, 2016 yılından bu yana en düşük seviyelerde işlem görüyor.

Meta’nın değerinin düşmesi ise CEO’su Mark Zuckerberg’i derinden etkiledi. Son çeyrekte Mark Zuckerberg’in serveti 11 milyar dolar daha düştü. Bu da net değerinin bir yıllık sürede 100 milyar dolardan fazla azaldığı anlamına geliyor.

İlk olarak 2021 Haziran’da 1 trilyon dolarlık değere ulaşan Meta; Apple, Microsoft, Alphabet ve Amazon gibi rakipler ile yarışıyordu. Ancak günümüzde Pfizer ve Coca-Cola ile aynı lige düşmüş durumda. Meta’nın değeri 270 milyar dolara kadar gerilerken, geçtiğimiz yıldan bu yana 147 milyar dolar kaybettiği ifade edildi.

Yine de, Zuckerberg’in metaverse’e yönelik desteği devam ediyor. Meta CEO’su, finansal raporla ilgili olarak şu anda dünyada “pek çok şeyin olduğunu” söyledi. “Özellikle Apple’da reklam zorlukları yaşıyoruz. Zaman içinde daha fazla getiri sağlayacağına inandığımız uzun vadeli yatırımlarımız var” dedi.

Yorum yapın