Microsoft, Sistem Bakım Aracı Hazırlığında: PC Manager

Windows işletim sistemi var olduğundan beri internet ortamında sayısız sistem bakım programı türedi. Geçici dosyaları ve çerezleri silen, Kayıt Defteri üzerinde bazen değişiklikler yapan ve bilgisayarı hızlandırdığı iddia edilen birçok yazılım var. Bu yazılımlardan biri olan CCleaner, 2020 yılında Windows Defender’in istenmeyen uygulamalar listesine dahil olmuştu. Microsoft, şimdi ise Microsoft PC Manager (Microsoft PC Yöneticisi) adında bir sistem yönetim aracı geliştiriyor.

Microsoft Çin resmi web sayfasında PC Manager’a ait bir bölüm bile var. Araç şu anda Microsoft ekibi tarafından geliştiriliyor ve beta aşamasında olduğunu görüyoruz. Ek olarak, Windows ile entegre olarak sunulacak yönetim aracının Windows 10 1809 ve üzeri ile tam uyumlu olduğunu belirtelim. Yani hem Windows 10 hem Windows 11 kullanıcıları yeni bakım yazılımını kullanabilecek.

Peki Microsoft PC Yöneticisi’nin becerileri neler? Ekran görüntülerine bakacak olursak sistem belleğinin kullanımını azaltmak ve geçici dosyaları silmek için bir hızlandırma özelliği sunuluyor. Bununla birlikte, sürücüde alan açmak ve sistem depolamasını derinlemesine temizlemek için Disk Sense isimli bir araç mevcut olacak.

Dahası, tek tıklamayla bilgisayarda yaşanan sorunları tespit eden, virüs tespiti yapan ve sistem risklerini çözen dahili bir özellik daha var. Bu özelliğin ne kadar işlevsel olacağı merak konusu, ancak en azından beta aşamasında seçeneklerin kısıtlı olduğunu görebiliyoruz.

Yorum yapın