Microsoft Store açılmıyor ne demek? Adım adım çözüm yolu

Microsoft 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen ortaklığı ile kurulan bir şirkettir. Günümüzde sahip olduğu rezervi ve yaklaşık olarak 60 binden fazla çalışanı ile şirket, yazılım dünyasında en iyilerden biri olarak çalışmalarına devam eder. İlk aşamada bir bilgisayar firması olarak üretime başlayan Microsoft şirketi, ilerleyen zamanlarda geliştirdiği teknolojilerin de yardımıyla bir bilişim devi haline gelir ve dolayısıyla günümüzde de öne çıkan şirketler arasında yerini alır.

Günümüzde hala hem yazılım hem de donanım alanında birçok yeni gelişmeye imza atan Microsoft, geliştirdiği yeni ürünler ile tüketicilere hizmet sunmaya devam eder. Kullanıcılar sahip oldukları Microsoft hesabı ile hem işletim sistemi hem depolama servisi hem de mail gibi birçok alandan tek bir hesap sayesinde faydalanır. Tek Microsoft hesabı ile birçok olanak tanıyan sistem uygulama mağazası olan Microsoft Store ile de ön plana çıkar. Kullanıcılar Microsoft Store’un kullanımı aşamasında açılmaması gibi problemler ile karşılaşabilir.

Windows işletim sistemlerinde gündelik olarak kullanılan Microsoft Store, çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman zaman hata verir. Basit uygulamalardan gelişmiş uygulamalara kadar birçok uygulamayı bünyesinde barındıran Microsoft Store açılmıyor sorunu işletim sistemi içerisinde en çok görülen hatalar arasında yer alır. Bu sorunu çözmek ise imkansız değildir. Ancak sorunun kaynağına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Microsoft Store Açılmıyor Sorununun Çözümü

Microsoft Store’un açılmadığı durumlarda yapılabilecek olan birçok çözüm yöntemi mevcuttur. İlk olarak kullanıcılar bilgisayarlarının saat ve takviminin güncel olması noktasında dikkatli olmalıdır. İkinci olarak var olan problemi çözmek adına işletim sisteminde bulunan ‘Sorun Giderici’ açılır ve çalıştırılır. Bir diğer yöntem olarak üçüncü yöntem ise Microsoft Store Yükleme Hizmeti’nin yeniden başlatılmasıdır.

Bu yöntemden de başarılı sonuç almayan kullanıcılar Microsoft Store’u sıfırlayabilir, önbelleği temizleyebilir ya da varsayılan ayarlarına geri döndürebilir. Bu noktada yapılabilecek son yöntem ise Microsoft Store’un bilgisayardan kaldırılıp yeniden yüklenmesidir. Kullanıcılar bu yöntemler ile problemleri kolaylıkla çözüme kavuşturur.

Microsoft Store Üzerinden Nasıl Uygulama Alınır?

Windows 7, Windows 8.1 sürümüne sahip bilgisayarı kullanan ve sonrasında Windows 10 sürümü olan bir bilgisayara geçiş yapan kullanıcılar Microsoft Store üzerinden kolaylıkla oyun ya da uygulama alabilir. Her cihaz üzerinden tanınan Microsoft Store ücretli ya da ücretsiz birçok uygulamayı bünyesinde barındırır. Kullanıcılar Microsoft Store üzerinden uygulamaların değerlendirmelerini ve kullanıcı yorumlarını kolaylıkla görebilir. Dolayısıyla Microsoft Store güvenli ve rahat bir şekilde uygulama ya da oyun satın alma aşamasında kullanıcılara kolaylık sağlar. Microsoft Store üzerinden uygulama indiren her kullanıcı istediği cihaz üzerinden bu uygulamaları aktif olarak kullanabilir. Aynı zamanda uygulamalar bu gibi durumlarda kullanıcıların sürekli olarak son özelliklere sahip olması için otomatik olarak güncelleştirilir ve böylece kullanıcılara daha iyi bir uygulama deneyimi sunulur. Kullanıcılar bir uygulama ya da oyun satın almak için bu adımları izlemelidir;

 • Başlat düğmesine basılır ve ardından başlat üzerinden Microsoft Store’a tıklanır.

 • Microsoft Store içerisinde uygulamalar ve oyunlar sekmesi açılır.

 • Uygulamalar ve oyunlar sekmesi içerisinde tercihe bağlı olarak özel bir kategori içerisinden ya da genel olarak tüm uygulama ve oyunlar arasından istenilen uygulama ya da oyun bulunur.

 • İndirilmek istenilen uygulama ya da oyun bulunduktan sonra yan kısımda bulunan ‘‘Al’’ tuşuna basılır.

 • Uygulama ya da oyuna sahip olma aşamasının tamamlanması için istenildiği durumlarda Microsoft hesabı ile giriş yapılır ve satın alma işlemi tamamlanır. Uygulamanın inme süresinin bitmesi ile kullanıcılar rahatlıkla kullanıma başlar.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Windows 11 büyük güncellemesinin adı belli oldu

 • Bir önemli Windows 11 özelliği daha Windows 10’a transfer oluyor

 • Linux – Windows 11 savaşında ikinci perde: Kazanan yine değişmedi…

 • Windows 11 yükseltme nasıl yapılır?

 • Microsoft Visual C++ nedir? Nasıl yüklenir ve nasıl silinir?

 • Microsoft Edge nedir? Nasıl indirilir ve özellikleri nelerdir?

Yorum yapın