Netflix’ten, beklenmeyen büyük düşüşün ardından gelen beklenmeyen büyük yükseliş

Bu yılın başlarında Netflix, on yıldan uzun bir süredir ilk kez abone sayısında kayıp bildirmiş ve bu haberle beraber hisse senedi fiyatı anında %20 oranında düşmüştü. Akış devi, o zamandan beri, abonelerini elde tutmak için içerik tekliflerini çeşitlendirmek (oyunlar gibi) ve daha ucuz, reklam destekli bir üyelik seviyesi sunmak gibi farklı yöntemlerle büyük bir uğraşa girişti. Bütün bunların yanı sıra, yılın ortasında işten çıkarmalar da yaşandı. Ancak son gelir duyurusunda iyi bir mali çeyrek bildirdiği için, Netflix için işler sonunda yoluna giriyor gibi görünüyor.

2022’nin üçüncü çeyreğinde Netflix, Wall Street’ten gelen tahminin iki katından fazla olan 2,4 milyon yeni abone çekmeyi başardı. Bu çeyrekteki geliri, bir önceki yıla göre %6 artarak 7,9 milyar dolara ulaştı.

Netflix, rakiplerinin toplu olarak yılda yaklaşık 10 milyar dolar kaybettiğini ama kendilerinin 5 – 6 milyar dolarlık bir işletme karı elde ettiğini vurguladı: “Rakiplerimiz abonelerini ve katılımı artırmak için büyük yatırımlar yapıyor, ancak büyük, başarılı bir yayın işi kurmak zor – Netflix’in 5 ila 6 milyar dolarlık yıllık işletme karına kıyasla 2022’de 10 milyar doları aşan toplam işletme kayıplarıyla hepsinin zararda olduğunu tahmin ediyoruz. Zorlu bir ilk yarının ardından, büyümeyi yeniden hızlandırma yolunda olduğumuza inanıyoruz. Önemli olan üyelerimizi memnun etmektir. Bu yüzden her zaman her gün izleme yarışmasını kazanmaya odaklandık. Dizilerimiz ve filmlerimiz üyelerimizi heyecanlandırdığında, arkadaşlarına anlatıyor ve ardından daha fazla insan izliyor, katılıyor ve bizimle kalıyor.

Netflix’in dördüncü çeyrek hedefleri daha düşük

Dördüncü çeyrek için Netflix, 7,8 milyar dolarlık gelirle 4,5 milyon yeni abone kazanmayı umuyor. Bu çeyreğe göre daha düşük görünen beklenti, ABD dolarının gücünün artmasına bağlanıyor.

Baş Ürün Sorumlusu Greg Peters, yaklaşmakta olan reklam destekli abonelik seçeneği nedeniyle, yatırımcılara uzun vadede “önemli bir gelir artışı ve kar akışı” güvencesi verdi. Yatırımcı rehberliğinde yaptığı önemli değişiklik hakkında da şu cümleleri kurdu: “Önceki bildirilerde tartışıldığı gibi, birincil ölçütümüz olarak gelire giderek daha fazla odaklanıyoruz. Üyeliğin gelir büyümemizin yalnızca bir bileşeni olduğu reklamcılık ve ücretli paylaşım gibi yeni gelir akışları geliştirdiğimiz için, 2023’e girerken bu değişiklik daha da önemli hale gelecektir. Bu nedenle, 2023 yılının Ocak ayındaki 4’22 tarihli bildirimizden başlayarak, bir sonraki çeyrek için gelir, faaliyet geliri, faaliyet marjı, net gelir, EPS ve tamamen seyreltilmiş hisse senetleri için rehberlik sağlamaya devam edeceğiz. Ancak ücretli üyelik bunlara dahil olmayacak. Bölgesel üyelik duyurumuza benzer şekilde, gelir duyurumuzun bir parçası olarak her üç ayda bir küresel ve bölgesel üyeliğimizi bildirmeye devam edeceğiz.

Güçlü bir çeyreğe ve olumlu bir tahmine vurgu yapan son gelir duyurusunun ardından, Netflix’in hisse senedi fiyatı, borsa kapanışı sonrası işlemlerde yaklaşık %15 artış gösterdi.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal