Nvidia’ya eriyen güç konektörüyle ilgili ilk dava açıldı: Tazminat talep ediliyor

GeForce RTX 4090’ın aşırı ısınma sorunuyla ilgili tartışmalar büyümeye devam ederken, Nvidia’ya karşı ilk yasal süreç başlatıldı. Lucas Genova isimli bir tüketici Kaliforniya federal mahkemesinde Nvidia aleyhinde bir toplu dava açtı.

Genova söz konusu GeForce RTX 4090 ekran kartını 1.600 dolara satın aldığını ve talimatları dikkatle izleyerek bilgisayarına taktığını söylüyor. Bir süre sonra da tahmin edebileceğiniz üzere ekran kartının 12+4 pinli 12VHPWR güç konektörü eridi.

Dolandırıcılıkla suçladı

Davacı bilgisayar montajı konusunda deneyimli olduğunu ancak buna rağmen güç konektörünün arızalandığını belirtiyor. Genova, Nvidia’yı sebepsiz zenginleşme, garanti ihlali, dolandırıcılık ve New York Eyaleti Genel Ticaret Kanunu’nu ihlal etmekle suçladı.

Davacı, şirketin ekran kartını sadece “kusurlu ve tehlikeli” bir güç konektörüyle pazarlamakla kalmadığını, aynı zamanda şikayetlere rağmen satmaya devam ettiğini ifade etti. Genova söz konusu sorunun ekran kartının çalışmaz hale gelmesine neden olduğunu ve ayrıca yangın ve elektrik çarpması riski oluşturduğunu vurguluyor.

Lucas Genova, durumdan etkilenen tüm kullanıcılar adına şikayette bulunduğunu açıkladı. Reddit’te eriyen güç konektörüyle alakalı onaylanmış 26 vaka bulunuyor. Nvidia yaşanan ilk olayların ardından konuyu araştırsa da hala konektörün erime nedenini kesin olarak tespit edebilmiş değil.

Yorum yapın