Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2’den güç alacak ilk telefon belli oldu!

Mobil işlemci pazarındaki rekabet tüm hızıyla sürüyor. Bu alanda öne çıkan Qualcomm ve MediaTek gibi üreticiler, çok yakında yeni ürünlerini vitrine çıkararak akıllı telefonları daha da güçlü hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Qualcomm, kısa süre önce Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini vitrine çıkardı. Peki yonga setinden güç alacak ilk akıllı telefon hangisi?

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ile gelecek ilk telefon ortaya çıktı

Yeni yongadan güç alacak ilk akıllı telefon belli oldu. Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, lansmanın ardından Çinli mikroblog platformu Weibo‘dan yaptığı paylaşımda Qualcomm’un yeni yongasından güç alacak ilk akıllı telefonun kendilerinden çıkacağını açıkladı. CEO, henüz modelin ismiyle ilgili herhangi bir detay vermese de şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgiler bu cihazın çok yakında tanıtılacak Xiaomi 13 olduğu yönünde.


Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 – Xiaomi 13

Qualcomm, yeni işlemcisi için TSMC ile anlaşma sağladı. 4 nm teknolojisiyle üretilecek işlemcide 1 adet 3.19GHz ARM Cortex-X3, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A715, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A710 ve 3 adet 2.0GHz ARM Cortex-A510 çekirdek kullanılacak. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de Ray Tracing teknolojisini destekleyen Adreno 740 grafik arabirimine yer verecek.

Yeni yonga, selefine oranla yüzde 30 performans artışı sağlayacak. Enerji verimliliğinde ise yeni modelin yüzde 40 daha iyi performans göstereceği açıklandı. Qualcomm, yeni işlemcisinde yapay zeka yeteneklerinin bir üst seviyeye çıkarıldığının altını çizdi. Doğal dil işleme (NLP) işlemlerinde anlık veri akışı sağlanabilecek. Bir başka deyişle kullanıcıların konuşmaları anlık olarak diğer dillere çevrilebilecek.

İşlemcide en önemli değişikliklerden biri ise kamera tarafında gerçekleştirilmiş. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye 200 Megapiksel desteği gelecek. Kullanıcılar, 8K HDR ayarlarda 30FPS video kaydı çekebilecek. Kamera performansını iyileştirmek için işlemcide donanımsal yapay zeka desteği de mevcut.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Xiaomi 13, beklentileri karşılayacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın