Rusya’dan çekilmesine rağmen ülkede yine satış lideri oldu

Son dönemlerde ABD’nin uyguladığı yaptırımların baskısının ardından faaliyetlerini Rusya pazarından çekmesine rağmen, ülkede Lenovo dizüstü ve PC cihazlarının satışlarında patlama yaşıyor.

Büyük oranda artış!

Marvel tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2022’nin ilk yarısında Rusya’da Lenovo bilgisayarlarının satışında yıllık bazda %3 artış yaşandı ve şirket, 95.000 ünite ile 2022’nin ilk yarısında ülkenin bir numaralı tedarikçisi oldu.

İkinci sırada ise, %93’lük bir düşüş yaşayarak toplam 80.000 ünite satışa gerileyen HP yer aldı.

Diğer birçok tedarikçinin piyasadan ayrılmayı tercih etmesiyle satışlarda büyük bir patlama yaşayan Rus şirketi Aquarius için de haberler pek kötü değil.

Aquarius başkanı Vladimir Stepanov, Vedomosti ile yaptığı röportajda, şirketin gelirinin %215 arttığını ve daha fazla alıcının yurt içi ürünleri satın almak zorunda kalmasıyla toplam satışların 61.000’den fazla olduğunu söyledi.

Lenovo‘nun Mayıs 2022’de ve HP‘nin Haziran ayından kısa bir süre sonra ülkeden ayrılması, Aquarius ve diğer yerli şirketlerin satışlarına büyük destek verdiği açık. Dahası, ilerleyen aylarda bu durumun artarak devam etmesi de bekleniyor.

Analistler, Vedomosti’ye, unutulmaması gereken birden fazla faktör olduğunu, 2022 üçüncü çeyrek sonuçlarını tahmin etmenin zor olabileceğini söyledi. Bir yandan ticari faaliyetlerdeki azalma, diğer yandan daha ucuz grafik kartlarının mevcudiyeti gibi pek çok faktör Dünya genelinde olduğu gibi Rusya’daki satışları da etkiliyor.

Askıya aldılar

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri donanım satışı ile sınırlı değil. Google ve Microsoft gibi yazılım şirketlerinin yanı sıra, Visa ve Mastercard gibi ödeme teknolojileri sağlayıcıları da ülkedeki satışlarını askıya aldı.

Yorum yapın