Sosyal medya, Dünya’nın en zengin ikinci insanına çok sevdiği jetini sattırttı

Milyarderler, genellikle herhangi bir halka açık uçuş yerine şirketlerinin özel uçaklarını kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu zenginler, süreçte yüzlerce ton CO2 üretirken, özel jetlerinde rutin olarak kısa gezintiler yapmalarından dolayı diğer insanların onları eleştirmesinden pek hoşlanmıyor gibi gözüküyor.

Louis Vuitton gibi pahalı markalarla tanınan lüks marka LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault, Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin ikinci insanı. Şu anda 133 milyar dolarlık net değeri var ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 130 milyar dolarını geride bırakıyor. Ayrıca, düzenli bir şekilde özel jetlerini kullandığı için Twitter’da hedef haline gelmiş bir isim.

Uçakların transponder sinyallerini ve kamuya açık bilgileri kullanan bazı sosyal medya hesapları, dünyanın en zenginleri tarafından uçuş sürelerinin ne kadar savurgan bir şekilde kullanıldığını göstermek için Arnault’un ve diğer zenginlerin özel jet kullanımlarını izliyor. Eylül ayında, laviodebernard (Bernard’ın Uçağı) Twitter hesabı, Arnault’un uçağının Fransa’daki kaydının silindiğini bildirdi. Hesapta “LVMH özel jeti 1 Eylül 2022’den beri Fransa’da kayıtlı değil. Özel jetler konusunda hala Bernard Arnault veya LVMH’den bir haber yok. Yani, Bernard, saklanıyor muyuz?” denildi.

Özel uçağını sattığını itiraf etti

Görünüşe göre, Arnault’un yaptığı gerçekten de buydu. LVMH’nin Pazartesi günü yayınladığı bir podcast’te Arnault, LVMH grubunun “bir uçağı olduğunu ve onu sattıklarını” itiraf etti: “Sonuç şu ki, artık özel uçak kullandığımda uçak kiralamayı tercih ettiğim için nereye gittiğimi kimse göremiyor.

Bernard Arnault

Dünyanın en zengin ikinci adamının ikinci çocuğu, LVMH yönetim kurulu üyesi ve Louis Vuitton iletişim direktörü Antoine Arnault, podcast sırasında şirket jetlerinin nerede olduğunu bilmenin rakiplerine avantaj sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca geçtiğimiz hafta Fransız haber kanalı 5’in à Vous’a “Bu uçak bir çalışma aracıdır” demişti. Bloomberg tarafından tercüme edildiği üzere, genç Arnault, şirketin uçağı yaz mevsiminde sattığını da sözlerine ekledi.

Tabii ki bu konu sadece Arnault ile ilgili değil. Bu eleştirel Twitter hesaplarından bir diğeri de geçtiğimiz günlerde Fransa’dan gelen milyonerlerin özel uçaklarının sadece Eylül ayında 48 saatin üzerinde uçuşlarla atmosfere 203 ton CO2 saldığına dikkat çekti. Hesap, 18 Eylül’de, Fransız işadamı ve Kering François-Henri Pinault’un CEO’sunun Venedik’ten Paris’e uçtuğunu, ardından aynı gün içinde Venedik’e geri döndüğünü belirterek “Belki otelde bir telefon şarj cihazını unutmuştur?” yazdı.

Elon Musk da hedefte

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk‘ın da özel uçağını oldukça yaygın bir şekilde kullanma tutkusu var. Bu yılın başlarında, transponder sinyalleri 70 milyon dolarlık özel Gulfstream jetinin San Jose’den San Francisco’ya sadece dokuz dakika uçtuğunu gösterdiğinde Tesla ve SpaceX CEO’su büyük tepkiler almıştı.

Musk’ın, jetini takip eden hesaplardan biri olan @ElonJet’i satın almaya çalıştığı da biliniyor. Musk, Twitter hesabını yöneten Jack Sweeney‘den hesabı “güvenlik riski” olarak nitelendirerek kapatmasını istedi. Protocol tarafından görülen Twitter DM’lerine göre, hesabı 5.000 dolar karşılığında satın almayı bile teklif etti. Sweeney, Musk’tan bu miktara fazladan bir 0 eklemesini istedi ve reddedildi. Hesap halen varlığını sürdürüyor.

Yorum yapın