Wi-Fi şifresi nedir yerine Li-Fi şifresi nedir demeye hazır mısınız?

Kablosuz internet bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin açıldığının müjdecisiydi. Teknoloji tutkunlarını kablolu internetten kurtaran ve artık daha iyisi olamaz en iyisi budur dedirten Wi-Fi iletişim teknolojisinin de yavaş yavaş miadı dolmak üzere. Bunun açıklaması ise bizzat Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi.

Bakanlık tarafından yapılan sunumda, kullanıcıların yavaş yavaş kendilerini 6G kablosuz iletişim teknolojisine hazırlamaya başlaması gerektiği benzeri ifadeler kullanılınca, akıllara 6G’ye mi geçiyoruz ve 6G bizlere ne gibi yenilikler sunacak soruları geldi. Aslında henüz ülkemiz tam olarak 5G altyapısına bile geçebilmiş değil ki bunun için ön görülen tarih 2023. İşte bu açıdan bakıldığında 6G’nin önünde daha epey bir süre olduğu anlaşılıyor ancak 6G ile birlikte kullanıma sunulması beklenen Li-Fi teknolojisi, şimdiden heyecanlanmamız için fazlasıyla yeterli.

Wi-Fi şifresi nedir yerine Li-Fi şifresi nedir demeye hazır mısınız?

Li-Fi teknolojisinin temelinde ışık kullanımı yer alıyor. Yani bir ışığın bulunduğu her ortamda Li-Fi teknolojisi Wi-Fi teknolojisine göre 100 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirebiliyor. Evet bu kulağa bir hayli çılgınca geliyor ancak laboratuvar ortamında yapılan son testlerde, aktarım hızının saniyede 224GB’a kadar ulaşması, bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğinin en önemli göstergesi.

Bununla birlikte akıllardaki en önemli soru ise, peki karanlık ortamlarda ne olacak konusu. Şimdilik bu sorunun net bir yanıtı yok ancak uzmanlara göre 6G teknolojisinin en erken 2030 yılında hayatımıza girebileceği düşünüldüğünde, önümüzdeki süre bu soru ve sorunların tamamının çözülebilmesi için fazlasıyla yeterli.

Yorum yapın